CZWARTOKLASISTÓW pożegnanie z baśnią

Agnieszka Walasek-Bioch.

Witam!

alt

Baśnie opowiadano dzieciom "od zawsze". Jednak kiedyś opowieści takie, jak "Kopciuszek" czy "Śpiąca królewna" nie były nigdzie spisane - po prostu przekazywano je ustnie kolejnym pokoleniom dzieci... Dopiero pod koniec XVII wieku najpopularniejsze z nich spisał dla swojej wnuczki Charles Perrault. Największy zbiór baśni powstał na poczatku XX wieku dzieki braciom Jakubowi i Wilhelmowi Grimmom. Natomiast pierwszym pisarzem, który wymyślał baśnie, był Hans Christian Andersen.

W trakcie omawiania i słuchania baśni ["Kopciuszek" - Ch. Perrault, "Kopciuszek" - J. i W. Grimm - słuchowisko radiowe, "Szklana góra" - M. Berkowska, "Agnieszka - skrawek nieba", "Rudy lis" - baśnie na motywach francuskich, "Dlaczego woda morska jest słona" - M. Niklewiczowa, "Świniopas" - Ch. H. Andersen], powiedzieliśmy sobie o jej cechach gatunkowych, opisywaliśmy zachowanie wybranego bohatera baśni; opowiadaliśmy o wydarzeniach przedstawionych w baśniach; przedstawialiśmy motywacje postępowania bohaterów i podejmowaliśmy próbę oceny ich postepowania, wskazując w tekstach odpowiednie cytaty; wymienialiśmy wydarzenia realistyczne opisane w baśni, tworzyliśmy szczegółowy plan wydarzeń oraz porównywaliśmy różne wersje tej samej baśni... Dziś zakończyliśmy nasze spotkania z baśnią...

Jeśli już zaczniesz
wszystko widzieć wyraźnie
blask od cienia
odróżnisz -
odejdą baśnie,
by nigdy nie wrócić.

Zwierzęta mówić przestaną,
czary odlecą z przedmiotów,
wieloryb się zmieni w butelkę tranu,
a słońce - w kropelkę potu.

Józef Ratajczak "Pożegnanie baśni"

Pozdrawiam!

agnieszkawb